DOLAR 30,9950 -0.04%
EURO 33,6177 0.07%
ALTIN 2.018,530,03
BITCOIN %
Ankara

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

28 okunma

Türkiye’den 19 üniversite Avrupa’nın en iyileri arasında

ABONE OL
21 Eylül 2023 15:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL
AA

İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symond’ın (QS) bu yıl başlattığı ve Avrupa’daki en iyi üniversiteleri sıraladığı “Dünya Üniversite Sıralaması: Avrupa 2024” listesi yayınlandı.

Bu kapsamda QS, Avrupa Konseyine üye 42 ülkedeki 688üniversiteyi değerlendirdi.

Listeye göre, “Avrupa Geneli” sıralamasında Türkiye’den ODTÜ 124’üncü, İTÜ 138’inci, KoçÜniversitesi 174’üncü, BilkentÜniversitesi 178’inci, BoğaziçiÜniversitesi 199’uncu sırada yer aldı.

İlk 500üniversitearasında ise SabancıÜniversitesi 201’inci, HacettepeÜniversitesi 224’üncü, İstanbulÜniversitesi 228’inci, GaziÜniversitesi 283’üncü, AnkaraÜniversitesi 289’uncu, Yıldız TeknikÜniversitesi 326’ncı, EgeÜniversitesi 381’inci, İstanbul GelişimÜniversitesi 432’nci, Abdullah GülÜniversitesi ve GalatasarayÜniversitesi 445’inci, MarmaraÜniversitesi 451’inci, ÇankayaÜniversitesi 455’inci, İstanbul BilgiÜniversitesi ve Dokuz EylülÜniversitesi 488’inci sıradan listeye girdi.

İşverenler en çok ODTÜ’yü tanıyor

QS’in, “Akademik saygınlık, çalışan saygınlığı, makale başına düşen atıf ve öğretim üyesi başına düşen makale sayıları, uluslararası araştırma iletişim ağı, istihdam edilebilirlik, öğretim üyesi-öğrenci oranı, uluslararası öğrenci çeşitliliği, uluslararası öğretim üyesi oranı, gelen değişim öğrencisi oranı, giden değişim öğrencisi oranı, sürdürülebilirlik puanı” kriterlerini esas alarak ve “küresel tanınma, araştırma becerisi, öğretim kaynakları, uluslararasılaşma ve istihdam” gibi alanlarda yaptığı değerlendirmede 72üniversiteile Türkiye, Birleşik Krallık’tan sonra en fazlaüniversiteile temsil edilen ikinci ülke oldu.

QS’in uluslararası işverenler arasında tanınırlık açısından yaptığı değerlendirmeyi yansıtan “İşveren İtibarı” göstergesinde Türkiye’den 3üniversiteAvrupa’nın bu alandaki en iyi 50üniversitesi arasına girdi.

Bu listede ODTÜ 34’üncü sırada yer alarak işverenler tarafından en çok tanınan Türküniversitesi olurken, ODTÜ’yü 37’nci sıradaki İstanbul TeknikÜniversitesi ve 42’nci sıradaki BoğaziçiÜniversitesi izledi.

ODTÜ, “Akademik İtibar” göstergesinde ise 109. sırada yer aldı.

72 üniversite ile en fazla temsil edilen ikinci ülke

YÖK Başkanı Erol Özvar, kurul olarak ülkenin yükseköğretim alanında dünya devleriyle rekabet edebilir hale gelmesi ve gittikçe artan sayıda öğrenci için bir çekim merkezi olması için uluslararasılaşma stratejisi doğrultusunda yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.

Özvar, “Yürüttüğümüz çalışmaların meyve verdiğini görmek bizim için büyük bir mutluluk kaynağı.” ifadesini kullandı.

Kamuoyunun yakından bildiği, büyük bir prestij ve tanıtım aracı haline gelenüniversitedeğerlendirme kuruluşlarından olan QS’in sıralamasında Türkiye’den çok sayıdaüniversitenin yer aldığına dikkati çeken Özvar, şunları kaydetti:

“Akademik saygınlık, öğrenci-öğretim üyesi oranı, makale sayısı, uluslararası öğrenci sayısı gibi kriterlere göre yapılan değerlendirmede üniversitelerimiz yüzümüzü güldürdü. Başta ilk 200 arasına girmeyi başaran ODTÜ, İTÜ, Koç, Bilkent ve Boğaziçi üniversitelerini, daha sonra da diğer tüm üniversitelerimizi tebrik ediyorum. QS’in yalnızca bölgesel sıralamalarında değil, dünya üniversiteleri sıralamalarında da yüksek başarı gösteren üniversite sayımızın ileride daha da artmasını ve başarı gösteren üniversitelerimizin bu çıtayı daha da yükseltmelerini temenni ediyorum.”

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.

deneme
dedektif | özel dedektif | fixbet giriş